Katowice,   ul. Gliwicka 234   hala 5,   tel. 606 890 605

System TPMS, jest jednym z tych, z których istnienia nie zdajesz sobie sprawy, dopóki coś w samochodzie nie ulegnie awarii. Ten zagadkowo nazwany układ samochodu sprawia, że jazda nim jest bezpieczna, a opony nie zużywają się nadmiernie. Jednak, jak każdy element samochodu, czasem wymaga naprawy lub przeglądu.

Spis treści:

 1. Co to jest system TPMS
 2. Rodzaje systemów TPMS
 3. System TPMS – korzyści
 4. Jakie samochody mają system TPMS
 5. Jak sprawdzić czy samochód ma TPMS
 6. System TPMS – koszty używania
 7. Jak zaprogramować i kalibrować czujnik TPMS

Co to jest system TPMS?

System TPMS - czujniki, narzędzia oraz przyrządy do programowania i kalibracji.

System TPMS (Tire Pressure Monitoring System) jest układem monitorującym stan napompowania opon. Stale sprawdza ciśnienie w ogumieniu. Gdy wykryje zbyt wysokie, lub zbyt niskie, przekazuje odpowiednią informacja do komputera samochodu i wyświetla komunikat na tablicy przyrządów samochodu.

Rodzaje systemów TPMS

We współczesnych samochodach możemy spotkać 2 rodzaje systemów TPMS – bezpośredni i pośredni.

 • Bezpośredni to taki, w którym czujnik ciśnienia montuje się w każdym kole. Na bieżąco mierzą one poziom ciśnienia i temperatury, a wyniki pomiarów przesyłają do pozostałych układów samochodu. Rozwiązanie takie początkowo stosowane było w samochodach klasy premium, jak np. BMW, Lexus, Mercedes.
  Zaletą systemu bezpośredniego jest możliwość stałej i precyzyjnej kontroli ciśnienia we wszystkich oponach.
 • Pośredni to z kolei taki, który monitoruje ciśnienie w oponach na podstawie obrotów koła w określonym czasie. Wyniki pomiarów przesyła do systemów ABS i ESP.

System ten jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż wersja bezpośrednia. Znalazł zastosowanie w samochodach klasy niższej i średniej.

Jego wadą jest fakt, że komunikat o spadku ciśnienia zostanie przekazany dopiero gdy jego wartość spadnie o 20% względem wartości początkowej. Nie umożliwia kontroli ciśnienia na bieżąco.

System TPMS – korzyści

Korzyści płynące z posiadania w samochodzie systemu TPMS wpływają na koszty eksploatacji pojazdu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy.

Właściwe ciśnienie powietrza w oponach ma trudny do przecenienia wpływ na bezpieczeństwo i komfort podróżowania, a zwłaszcza na:

 • długość drogi hamowania
 • zachowanie pojazdu przy gwałtownym skręcie
 • zużycie opon
 • zużycie paliwa

Jakie samochody mają czujnik TPMS

Początkowo system TPMS występował tylko w samochodach klasy wyższej i premium. Wysoki koszty czujników oraz wymagania systemowe sprawiały, że długo nie trafiał on do szerokiego zastosowania.

Pierwsze próby wyposażenia samochodów klas niższej i średniej w system TPMS podjęła grupa VAG rozwijając pośrednią wersję systemu. Rozwiązanie to odbiega jakościowo od systemu bezpośredniego, jednakże z racji znacznie niższych kosztów, stosuje się je w tańszych autach.

Sytuacja uległa diametralnej zmianie w roku 2014. Od 1 listopada 2014 r. każdy nowy samochód sprzedawany na terenie Unii Europejskiej MUSI być wyposażony w system TPMS.

Jak sprawdzić czy samochód ma TPMS

Żeby sprawdzić czy samochód jest wyposażony w system wystarczy włączyć zapłon. Jeśli na desce rozdzielczej zapali się kontrolka niskiego ciśnienia powietrza w oponach, masz pewność, że w Twoim samochodzie jest system. Jeśli kontrolka po chwili zgaśnie, oznacza to, że system działa poprawnie, a ciśnienie powietrza w oponach jest właściwe.

System TPMS – koszty używania

Korzystanie z systemu, zwłaszcza bezpośredniego, niesie ze sobą pewne koszta. Używanie opon z czujnikami TPMS wymaga dodatkowych części eksploatacyjnych i robocizny. Podczas ściągania opony bardzo łatwo uszkodzić czujnik.Należy go wówczas wymienić na nowy. Kolejnym kosztem jest kalibracja i programowanie czujnika, którą musi przejść po zmianie opony lub położenia koła.

Jak zaprogramować i kalibrować czujniki?

Programowanie i wymiana czujnika nie jest czynnością skomplikowaną. Wymaga jednak użycia przeznaczonego do tego komputera. Usługę taką oferują wszystkie dobre warsztaty samochodowe.

W Auto-Serve dysponujemy odpowiednim wyposażeniem do obsługi i naprawy systemów TPMS – pośredniego i bezpośredniego. 

Umów się na wizytę!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *