Katowice,   ul. Gliwicka 234   hala 5,   tel. 606 890 605

Zastanawiasz się jak przygotować samochód do zimy? Słusznie! W kilku krótkich słowach podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę, by nawet w najcięższych mrozach Twój samochód zapalał, a gdy już zapali, bezpiecznie dowiózł Cię do celu!

Zaczynamy!

Test akumulatora

Od sprawności akumulatora zależy, czy silnik samochodu będzie zapalał. Pamiętaj, nawet jeśli latem silnik zaskakiwał od pierwszego obrotu rozrusznika, to wcale nie znaczy, że zimą też tak będzie. Przy niskich temperaturach sprawność akumulatora maleje, a gęstość oleju wzrasta, przez co start silnika staje się znacznie trudniejszy.

Jak sprawdzić akumulator? Przyjedź do nas! Bezpłatnie i niezobowiązująco zbadamy Twój akumulator przy użyciu specjalistycznego testera. Po badaniu dowiesz się czy konieczna jest wymiana akumulatora na nowy, czy też możesz spokojnie czekać na zimę. Przy okazji na miejscu podpowiemy Ci jak przygotować samochód do zimy.

Chcąc przygotować samochód do zimy pamiętaj o oponach!

Rola opony jest trudna do przecenienia. Właściwa mieszanka gum użytych do produkcji, w połączeniu z odpowiednim wzorem bieżnika, powinny zapewnić Twojemu samochodowi właściwą przyczepność i trakcję nawet na zaśnieżonych nawierzchniach.

Nie oszczędzaj na oponach zimowych. Pamiętaj o podstawowych parametrach, które muszą one spełnić:

  • głębokość bieżnika – każda opona wyposażona jest w specjalny wskaźnik. Sprawdź czy bieżnik w Twoich oponach jest jeszcze wystarczający.
  • wiek opony – nic nie chce być wieczne. Na skutek starzenia się gumy opona zimowa starsza niż 5 lat traci swoje właściwości. Warto pomyśleć o wymianie na nowe.
  • jazda zimą na letnich oponach jest niebezpieczna!

Przy okazji wymiany opon na zimowe, sprawdź w jakim stanie jest Twoje koło zapasowe! Z doświadczenia wiem, że zdarza się wozić koła dziurawe, uszkodzone lub zupełnie bez powietrza!

Jak przygotować samochód do zimy? Zadbać o opony! Opona zimowa w śniegu. Samochód zaparkowany w głębokim śniegu.

Płyn chłodniczy

Twój silnik chłodzony jest płynem. Musisz wiedzieć jaki płyn jest wlany do Twojego silnika. Jeśli nie wiesz, warto wymienić go na płyn niezamarzający nawet w niskich temperaturach. Znamy przypadki rozsadzenia bloku silnika tylko dlatego, że zamiast płynu chłodniczego do silnika wlana była woda… 

Płyn do spryskiwaczy

Niby błahostka, ale nie do końca. W warunkach zimowych przednia szyba samochodu bardzo szybko ulega zabrudzeniu. Padający deszcz lub śnieg, błoto i śnieżna breja lecąca spod kół jadącego przed Tobą samochodu sprawiają, że po chwili jazdy nic nie będziesz widział. Warto wówczas przemyć szybę. Oczywiście pod warunkiem, że płyn w zbiorniczku nie zamarzł… 


Jak przygotować samochód do zimy? To proste!


Pamiętaj, by zużyć letni płyn, a następnie napełnić zbiorniczek płynem zimowym. Koszt jest niewielki, a komfort i bezpieczeństwo podróży zdecydowanie wyższe!

Olej silnikowy

Zima to ciężki czas również dla silnika. Warto sprawdzić, jak dawno, lub ile kilometrów temu, wymieniany był olej. Olej przepracowany i zużyty traci część swoich właściwości. W niskich temperaturach gęstnieje, przez co zdecydowanie pogarszają się warunki pracy silnika. Na szybsze zanieczyszczenie narażony będzie wówczas również filtr.

Jeśli lubisz swój samochód i nie chcesz skrócić jego żywotności, zadbaj o olej. Jeśli wymieniany był dawno temu, to warto zrobić to przed zimą. Twój samochód będzie Ci wdzięczny.

Uszczelki i wycieraczki

W niskich temperaturach elementy gumowe w twardnieją, przez co tracą część swoich właściwości, a przy tym narażone są na uszkodzenia. 

Warto zadbać o uszczelki drzwi smarując je specjalnym preparatem dostępnym w każdym sklepie motoryzacyjnym. Zabezpieczone uszczelki nawet w bardzo niskich temperaturach będą wystarczająco elastyczne by spełniać swą funkcję. Dzięki tłustej powłoce nie będą również przymarzać do drzwi!

Konserwując elementy gumowe pamiętaj o wycieraczkach. Zużyte pióra nie zapewnią Ci właściwej widoczności, która staje się niezmiernie ważna podczas jazdy w warunkach zimowych. Jeśli masz zastrzeżenia do pracy wycieraczek latem, to zmień je koniecznie – zimą będzie jeszcze gorzej!!

Jak przygotować samochód do zimy? To proste! Samochód pod śniegiem. Zima.

By przygotować samochód do zimy spakuj niezbędne wyposażenie

Wybierając się w daleką podróż warto pamiętać o kilku dodatkowych elementach wyposażenia, które mogą się przydać zimą.

  • termos z herbatą – gorąca herbata pozwoli Ci przetrwać w razie korka giganta czy awarii samochodu. Pamiętaj, zimą jest zimno!! Warto mieć czym się rozgrzać!
  • koc – podobnie jak herbata zapewni Tobie i Twoim pasażerom ciepło w czasie nieplanowanego postoju. Uwierz mi, warto go mieć – sprawdzone.
  • zapasowe żarówki – nieważne, noc czy szarówka, ważne jest abyś Ty widział i był widziany! Warto wozić w samochodzie komplet zapasowych żarówek, aby w razie awarii którejś z nich móc ją szybko zastąpić sprawną. To naprawdę bardzo ważne!!
  • latarka z naładowanymi bateriami – zimą mrok zapada szybko. Warto mieć pewne źródło światła na wypadek konieczności zmiany koła czy wymiany spalonej żarówki.
    NIE! Telefon nie wystarczy!!

Mam nadzieję, że wyposażyłem Cię w wiedzę, która pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie jak przygotować samochód do zimy i bezpiecznych zimowych podróży. Jeśli z czymś sobie nie poradzisz, lub jeśli coś budzi Twój niepokój, wpadnij do nas. Wspólnie zadbamy by Twój samochód nie zawiódł Cię nawet przy najtęższych mrozach!


1 komentarz

Michał · 14 lipca 2021 o 10:21

Najczęściej zapominam o kupnie zimowego płynu do spryskiwaczy.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *